A tafrina, más néven tafrinás levélfodrosodás, egy gyakori és komoly gombabetegség, amely főként az őszibarackot, ritkábban a mandulát és a szilvát támadja meg. A kórokozója a Taphrina deformans nevű gomba.
A tafrina fertőzéshez ideális hőmérséklet 10-20 °C között van. Különösen kora tavasszal, amikor a rügyek épp kezdenek fakadni, de még nem teljesen nyíltak ki, a hűvösebb, csapadékos, szélcsendes idő kedvez a spórák szaporodásának.
A tafrina tünetei:
- Levelek deformálódása: a fertőzött levelek megvastagodnak, elszíneződnek (sárgászöld vagy pirosas árnyalatot vehetnek fel), és hullámos, fodros megjelenésűek lesznek
- Levelek lehullása: súlyos fertőzés esetén a levelek lehullanak, ami a fa gyengüléséhez vezethet
- Termés deformálódása és lehullása: ha a fertőzés súlyos, nemcsak a levelek, hanem a termés is deformálódhat, és a fáról korán lehullhat.
Hogyan védekezzünk a tafrina ellen?
Az egyetlen lehetőségünk a megelőzés, melyet már a fák ültetésekor is elkezdhetünk.
- Árnyékos, szélvédett helyek kerülése: ne ültessünk fát olyan helyre, ahol kevés vény éri, és nem járja át a levegő a lombkoronát. Ez garantált melegágya a különféle fertőzéseknek.
- Fák megfelelő távolsága: A sűrűn ültetett fák között nehezebben mozog a levegő, ami elősegítheti a gombás fertőzést.
- Rendszeres metszés: A megfelelő koronametszés is segít a fa szellőzésében, csökkentve a fertőzés esélyét.
- Őszi lemosó permetezés: Az ősz végén, mikor a hajnalok egyre hűvösebbé, ködössé válnak érdemes lemosó permetezést végezni réztartalmú szerekkel. Ez segít a kéregben, rügyekben megtelepedett kórokozók számát csökkenteni. Enyhe teleken akár meg is lehet ismételni a biztonság kedvéért.
- Kora tavaszi kezelés: Tél végén, a rügyfakadás előtt (általában február-március körül, mikor az átlaghőmérséklet eléri az 5°C-t) újabb permetezést kell végezni réztartalmú szerekkel. Ez különösen fontos, mivel a tafrina spórái ilyenkor fertőzhetik meg a friss hajtásokat. Javasolt ezt a munkálatot is ismételni kb 2 hét elteltével.
- További ismétlő permetezések: bimbós állapotban ismételjük a munkálatokat, majd egérfüles állapotban hűvös, csapadékos időjárás esetén hosszabb hatású kontaktszerrel védekezzünk. A levelek megjelenésétől alkalmazhatók a felszívódó hatású gombaölőszerek is, hiszen akkor már a levelek fel tudják szívni.
Mikor elvégeztük a megfelelően időzített kezeléseket, már csak várnunk kell, hiszen sok múlik a szerencsén is. 1-1 fertőzött levél még nem ok a pánikra. Ha mégis megfertőződnek a fák, akkor a további vegyszeres védekezés már felesleges.
Részletes kezelési tervért olvasd el Szijj Feri írását ITT!
Kérdés esetén fordulj szakértő kollégáinkhoz bizalommal!