A folyamatosan növekvő népesség miatt egyre nagyobb a nyomás a mezőgazdaságon. A szükséges mennyiségű élelmiszert hagyományos gazdálkodási technikákkal már nem tudják előállítani, így a termelékenység növelésének egyetlen módja az automatizálás lett. Több országban alkalmaznak már gyomírtó, betakarító és szüretelő robotokat és autonóm traktorokat. Ezek legnagyobb korlátja, hogy földhöz kötöttek. Erre válaszul fejlesztették ki az ipari drónokat.
A drónok használatának számos előnye van a mezőgazdaságban. A „European Drones Outlook Study” tanulmánya szerint 2035-ig 150 000 mezőgazdasági drónt fognak használni az európai gazdaságokban, olyan feladatok elvégzésére, mint a talaj- és a szántóföldelemzés, a növények megfigyelése és a permetezés.[1]
A következőkben bemutatjuk a legfontosabb előnyöket.
Termésfelügyelet
A feltérképező rendszerek lehetőséget adnak a gazdáknak a növények elemzésére és értékes adatok megszerzésére a döntéshozatal megkönnyítéséhez. Ezenkívül a drónok tiszta képeket készíthetnek a növényekről légi nézetből.
A termés változékonyságába betekintést nyújtó leggyakoribb három képtípus a szín (RGB), a közeli infravörös (NIR) és a vegetációs index (NDVI).[1] Az NDVI képek megmutatják a fotoszintetikus aktivitást, tehát lényegében a növények „zöldségének mértékét”. Ebből következtetni lehet a termény állapotára. Ezek a képek lehetővé teszik a gazdák számára, hogy szezonon belül nyomon kövessék a növények növekedését, összehasonlításokat végezhessenek, továbbá tájékoztatják őket az öntözéssel, a talajminőséggel és a fertőzésekkel kapcsolatban. Ezáltal proaktív módon ütemezhetik az egyes munkálatokat.
Hatékonyabb permetezés
Azon kívül, hogy a drónok könnyebben és hatékonyabban permeteznek egy adott területet, még a termény sem sérül a munkálatok közben, nem úgy, mint egy permetezőgép esetében. Olyan területeken is könnyedén elvégzik a munkálatot, ahol a permetező a talaj vagy más adottságok miatt nehezen tudná. Védik a gazdát is, hiszen nem kerül közvetlen a közelébe a vegyszereknek a feltöltést követően. Egyes rendszerek teherbírása meghaladja a tíz kilogrammot, azon túl, hogy tartályokkal, szivattyúkkal és szórókeretekkel vannak szerelve. Ez azt jelenti, hogy 40000 négyzetmétert tudnak lefedni tíz perc alatt, ezáltal a drónok permetezése hatékonyabb, mint a hagyományos módszerek. Mindemellett a hagyományos technológiákhoz képest akár 50%-kal csökkenthető a permetlé, és 95 %-kal a felhasznált víz mennyisége,[2] így nagy lépést jelentenek a környezettudatos gazdálkodás felé.
Természetesen annak érdekében, hogy profitálhassunk ezekből az előnyökből megfelelő minőségű és felszereltségű drónokba kell befektetni, melyeket képzett szakember irányíthat. Ilyen például a magyar ABZ Drone Herkules 20-ra keresztelt permetező drónja, mely rendkívül gyorsan dolgozik. Szántóföldön 4-7 hektárt, szőlőben 1-3 hektárt képes lepermetezni óránként, de arra is programozható, hogy csak bizonyos részeket kezeljen le, foltszerű megbetegedések esetén. Ráadásul távirányítóval és okostelefonnal is lehet használni.[2]
Mostanra egyre több mezőgazdaságra szakosodott dróngyártó és -forgalmazó ütötte fel a fejét a piacon, így érdemes tájékozódni. A tulajdonságok és az ár mellett fontos figyelembe venni a szervízszolgáltatásokat is, hogy a későbbiekben megkönnyítsük a saját dolgunkat.
[1]Forrás: bearing-tips.com
[2]Forrás: forbes.hu