A preemergens gyomirtással biztosítható a gyommentes környezet a kukorica számára már a vetés utáni első időszakban is. Ez kulcsszerepet játszik a kukorica további fejlődésében, majd a hozamban is, így nem érdemes elhanyagolni.
Mi az a preemergens gyomirtás?
A preemergens (azaz kelés előtti) gyomirtás során a vetést követően, még a kukorica és a gyomnövények kikelése előtt juttatjuk ki a gyomirtó szereket. Ezek a hatóanyagok a talajfelszínen vagy sekélyen bedolgozva fejtik ki hatásukat, megakadályozva a gyomnövények csírázását és fejlődését. Ilyenkor általában kombinált szereket használunk, amik hatnak a magról kelő egy- és kétszikű gyomokra is.
Fontos a bemosó csapadék! Ha nincs eső, sok helyen már be is öntözik vagy kockáztatják, hogy a hatás gyengül.
Fúvókaválasztási tanácsok preemergens kezeléshez
A siker kulcsa a pontos és egyenletes permetezés. Javasolt fúvókák:
TeeJet AIXR fúvókák
A TeeJet AIXR légbeszívásos (air-induction), tehát durvább cseppeket képez. Kisebb sodródás mellett, ideális választás például egy vetés utáni glifozátos vagy preemergens kezeléshez.
GeoLine IDK fúvókák
Injektoros típusúak (pl. IDK 120-03), amik alacsonyabb nyomáson is jól működnek. Ha egyenletes talajfedést akarsz, de sodródásbiztosan, a GeoLine IDK sorozat megbízható, ár-érték arányban is erős.
Agroplast 6MS.C
Legnagyobb előnye, hogy akár 21km/h-ás szélsebesség mellett is lehetőséged adódik permetezni a durva cseppképzésnek köszönhetően. Emellett kiváló minőségű, légbeszívásos, kerámiabetétes fúvóka magas kopásállósággal.
Gyakorlati praktikák, amik sokat számítanak preemergens gyomirtásnál
a) Permetezés előtt a vetést be kell ellenőrizni!
Ha a vetőágy nem jól ülepedett le, és lyukacsos a talaj, a gyomirtó szer könnyebben kimosódik pont a kukorica magjához jutva. Ez perzselést okozhat, főleg nedves idő után. Érdemes egy gereblyével átnézni pár sort, nincs-e üregesedés, repedés.
b) Esőfigyelés!
A preemergens szereknek 10-15 mm eső kell 7-10 napon belül, hogy jól beépüljenek a talajba. Ha túl nagy eső jön (pl. 40 mm), akkor viszont a hatóanyag bemozdulhat, fitotoxikus lesz. Szóval ha látod az előrejelzésben az özönvizet, lehet, hogy érdemes várni 1-2 napot.
c) Munkaidő megválasztása
Érdemes reggel vagy este permetezni, amikor kicsi a hőmérsékletkülönbség és gyengébb a szél. Dél körül nehezebb pontosan dolgozni a melegedő talaj miatt, plusz a párolgás miatt a permetlé is "felkophat" a levegőbe.
d) Szórókeret magassága
A keret optimális magassága: 50 cm a célfelület fölött. Ha magasabban viszed (70-80 cm), akkor a szél sokkal jobban elviszi a permetet → hatásvesztés!
További permetezéstechnikai munkálatok a kukoricában
- Starter lombtrágya kijuttatása: Egyes gazdák a vetés után fiatal kukoricára (1-3 leveles állapotban) adnak egy kis starter lombtrágyát is, főleg mikroelemekkel (cink, mangán), hogy gyorsítsák a kezdeti fejlődést. Ez külön permetezést igényel, általában kis lémennyiséggel és kíméletes fúvókával.
- Kora posztemergens gyomirtás előkészítése: Aki nem preemergens gyomirtót használ, vagy kombinálni akarja, az már most készül a korai posztemergens kezelésekre. Ezek 2–6 leveles kukoricára esedékesek, és általában egyes kikelt gyomokat céloznak meg.
A preemergens gyomirtás hatékony módszer a korai gyomnyomás megelőzésére, de csak precíz kivitelezéssel érhető el a várt eredmény. A megfelelő fúvókaválasztás, a gondos időzítés és a környezeti feltételek figyelemmel kísérete mind hozzájárul a biztos, jövedelmező kukoricaterméshez.