A folyékonyműtrágya-kijuttatás nem véletlenül lett olyan népszerű akár a hazai, akár a külföldi gazdák körében. Bár nem szorította ki a piacról a hagyományos szemcsés műtrágyát, kétségkívül befolyásolta annak keresletét. Fontos leszögezni, hogy nem mindenkinek és nem mindig kell a folyékony műtrágya mellett döntenie. Mérlegelni kell a különböző kijuttatási formák anyagi, tárolási, kényelmi és technológiai vonzatát. A folyékony műtrágya mellett szól, hogy megfelelő használatával egyszerűbbé, pontosabbá, megbízhatóbbá és egységesebbé válik a kijuttatás, valamint lehetőség van egyéb növényvédelmi szerek párhuzamos permetezésére is. A hagyományos műtrágya ezzel szemben egyszerűbben tárolható, olcsóbb lehet és lassú kioldódású termékek is széles választékban kaphatók.
A folyékonyműtrágya-kijuttatására számos lehetőség kínálkozik. Leggyakrabban speciális folyékonyműtrágya-kijuttató fúvókákat alkalmazunk, melyeknek anyaga ellenáll a folyadék maró hatásának. Ezeknek két fő típusa az ütközőlapos és a tömör sugaras fúvóka. Az ütközőlapos változatok széles szórásképükkel egyenletes folyadékeloszlást biztosítanak a permetezett felületen, míg a tömör sugaras fúvókák gyakorlatilag elsodródásmentesnek mondhatók és csökkentik a levélégés esélyét is.
Népszerű megoldás még a mezőgazdasági kultivátorokra szerelhető kijuttató egységek használata is. Ezek az eszközök a szert vékony tömlőn keresztül juttatják le egyenesen a növényekhez. A pontos adagolást egy megfelelő furatátmérőjű szórólapka biztosítja. Ezek pontos mérete függ a kijuttatandó folyadékmennyiségtől, a sortávolságtól, a nyomástól, a haladási sebességtől, a folyadék sűrűségétől és természetesen a rendelkezésre álló szórólapkaválasztéktól is. A választást végezhetjük magunk is, azonban ha kétségeink támadnak, ne féljünk kereskedőnk segítségét kérni.
Szivattyúválasztáskor sem elhanyagolható a műtrágyák maró hatása. Mindenképpen olyan szivattyút válasszunk, mely biztosan alkalmas folyékonyműtrágya-kijuttatásra, különben az alkatrészek idő előtti tönkremenetele miatt komoly többletköltségeink adódhatnak! Szerencsénkre a gyártók ma már legtöbbször egyértelműen feltüntetik, melyik szivattyúikat tervezték folyékony műtrágyára. A felhasznált anyagok és technológiák célszerű megválasztásával olyan konstrukciók alakíthatók ki, melyek akár teljes élettartamuk alatt ellenállnak a korróziónak. Erre jó példa a lengyel Agroplast P-100 RSM névre hallgató szivattyúja.
Mint a mezőgazdaság legtöbb szegmensébe, ide is bekúszott a modernizáció. Ha már lehetőségünk van a tápanyagutánpótlás pontos adagolásra, miért ne használnánk ki maximálisan? Persze mindig mérlegeljük, megéri-e befektetni a modernizációba, de a válasz legtöbbször igen. Ha máshogy nem is, szépen apránként. A legtöbb modern gazdaságban ma már megtalálható valamilyen sorvezető rendszer. Ez lehet a legegyszerűbb iránymutatást adó GPS-től kezdve a térfogatáram-mérésen alapuló, automatikus szakaszvezérléssel ellátott rendszerekig bármilyen összetettségű. A legmodernebb eszközök képesek a kijuttatási térképfájlok kezelésére is. A kijuttatási térképek a talaj- és növényvizsgálat eredményeit felhasználva a művelt területet GPS-koordináták alapján kisebb egységekre bontják, melyekhez hozzárendelik az előre megállapított kijuttatási mennyiségeket, így biztosítva, hogy se többet, se kevesebbet ne juttasson ki a gépkezelő, mint amennyi szükséges. Ez a megoldás tőke- és munkaigénye miatt főleg a nagyobb gazdaságokban terjedt el.
Napjainkban felértékelődött az egészség és a biztonság, amihez a törvénykezés is alkalmazkodott. Nemcsak a józan ész, hanem számos jogszabály is diktálja, hogy megfelelő védőfelszerelést használjunk, mikor veszélyes anyagokkal dolgozunk. Nincs ez másképpen a folyékony műtrágyáknál sem. Különös figyelmet kell fordítani a feltöltéskor és bármilyen szabad folyadékfelülettel járó munkálatokkor előforduló fröcskölésre, hiszen ilyenkor a legnagyobb a veszélye, hogy a szer a bőrünkre vagy a szemünkbe jusson. Amennyiben huzamosabb ideig dolgozunk maró hatású anyagokkal, alkalmazzunk védőkesztyűt és védőoverallt. Kis összegű befektetés a saját biztonságunkba.
Amennyiben további kérdése lenne, keresse szakértő kollégáinkat bizalommal!